Історія кафедри КАТХ

 

  

   

Професор
Богатський В. Д.


Професор
Морозов О. О. 


Доцент
Чеботарьов О. М.

 

Доцент
Дремлюк Р. Л. 


Доцент
Оленович Н. Л.


Доцент
Щербакова Т. М.

 

Історія кафедри аналітичної хімії як самостійного учбово-методичного і наукового підрозділу в складі факультету бере свій початок з 1933 року після відновлення Одеського університету.

Першим завідувачем кафедри аналітичної хімії й одночасно деканом хімічного факультету став проф. В. Д. Богатський. Під його керівництвом колектив кафедри займався розробкою нових методів хімічного аналізу і, зокрема, застосуванням органічних сполук у неорганічному аналізі. Фактично в перші роки існування кафедри проф. В.Д. Богатським були закладені основи наукового напрямку «Органічні реагенти в аналітичній хімії», що у різних його варіантах розвивається і донині колективом кафедри.

З 1941 по 1956 рр. кафедру очолював канд. хім. наук, доцент Р. Л. Дремлюк. Наукові дослідження кафедри за суттю були продовженням раніше початих робіт з використання органічних реагентів при аналізі аніонного та катіонного складу речовин.

У період з 1956 по 1968 рік на кафедрі аналітичної хімії під керівництвом проф. О. О. Морозова активно впроваджується науковий напрямок «Хроматографічний аналіз і теоретичне обґрунтування процесів іонного обміну на рідких і твердих іонітах».

У 1968-1971 рр. під керівництвом проф. А. М. Андріанова досліджувалася можливість застосування органічних реагентів для визначення рідкісних елементів.

У 1971-1984 р. кафедру очолювала канд. хім. наук, доцент Н. Л. Оленович. Співробітники успішно працювали над застосуванням органічних реагентів при визначенні елементів III-V груп періодичної системи елементів. Одночасно з цим були початі дослідження в області атомно-емісійного та атомно-абсорбційного спектрального аналізів кольорових металів і сплавів, речовин високої чистоти, в тому числі оксидів тугоплавких металів та об’єктах навколишнього середовища.

З 1984 року кафедру аналітичної хімії очолює канд. хім. наук, доцент О. М. Чеботарьов. Основні наукові дослідження кафедри спрямовані на раціональне сполучення методів концентрування, розділення і визначення малих кількостей речовин в об’єктах різної природи. Найбільш вагомі наукові досягнення пов’язані з вивченням хіміко-аналітичних і сорбційних властивостей поліфункціональних сорбентів на основі іоннообмінних смол і аморфних кремнеземів стосовно багатозарядних іонів металів. Особливу увагу заслуговують розроблені сорбційно-спектроскопічні методики визначення важких металів в природних водах, елементів-аналогів підгруп алюмінію і титану в промислових матеріалах і природних об’єктах. 

З 2021 року кафедру аналітичної та токсикологічної хімії очолює канд. хім. наук, доцент Т. М. Щербакова. Важливе місце в науковій роботі кафедри займають дослідження з удосконаленню і уніфікації методів атомно-абсорбційного визначення важких металів у харчових продуктах, фізіологічних рідинах і субстратах. На кафедрі інтенсивно ведуться роботи з теоретичного обґрунтування і практичного застосування в аналітичній хімії методу хімічної кольорометрії з використанням кольорометричних функцій для дослідження кислотно-основних рівноваг органічних барвників та процесів комплексоутворення у розчинах.

Top