Історія кафедри КФКХ

 

 

 

 

 

PavlovПрофесор
Павлов П. Н. 

DavtyanПрофесор 
Давтян О. К. 

SkriljovПрофесор
Скрильов Л. Д. 

SazonovaПрофесор
Сазонова В. Ф. 

strelcovaПрофесор
Стрельцова О. О. 

 

Кафедра фізичної хімії одна з перших була створена у 1917 р. на фізико-математичному факультеті Новоросійського університету у складі  хімічного відділення. У 1919 році була перейменована на кафедру фізичної та колоїдної хімії. Очолив кафедру професор П. Н. Павлов (1872-1953 рр.), був завідувачем кафедри до 1953 року. Професор П. Н. Павлов широко відомий своїми дослідженнями в галузі термодинаміки конденсованих систем, проводив прикладні роботи по адсорбції які мали велике значення для хімічної промисловості.

З 1953 по 1967 рік кафедрою керував професор О. К. Давтян (1911-1990 рр.) - відомий вчений, автор фундаментальних робіт, присвячених дослідженню хімічних джерел струму, і підручника "Квантова хімія". Під керівництвом професора O. K. Давтяна на кафедрі і в проблемній науково-дослідній лабораторії паливних елементів, яку він організував, проводились дослідження, спрямовані на розробку ефективно діючих електродів паливних елементів на основі каталітично активних оксидів металів, вуглеців і скелетних систем нікелю.

У 1972 році кафедру очолив заслужений діяч науки і техніки України, професор Л. Д. Скрильов (1935-1999 рр.) - відомий фахівець у галузі фізико-хімії поверхневих явищ, один з розробників теоретичних основ флотаційних методів вилучення молекулярно- і колоїдно-розчинених речовин. З 1972 року кафедра працює над проблемою удосконалення існуючих і пошуку нових високоефективних методів вилучення невеликих кількостей молекулярно- і колоїдно-розчинених речовин з великих об`ємів водних розчинів (іонів важких металів, поверхнево-активних речовин, мінеральних мастил, рослинних олій, нафти та нафтопродуктів, екстрагентів, барвників та ін.). Професор Л. Д. Скрильов створив наукову школу фізико-хіміків, розробки якої широко відомі в Україні і за її межами серед фахівців у галузі гідрометалургії, очистки стічних вод промислових підприємств, збагачення корисних копалин.

З 1999 по 2018 рік кафедру очолювала професор В. Ф. Сазонова (1943-2021 рр.) - випускниця Одеського університету та аспірантури кафедри фізичної та колоїдної хімії. Наукові інтереси професора В. Ф. Сазонової стосувалися дослідження теоретичних основ сорбційного вилучення сполук важких металів, зокрема, природних радіонуклідів (уран, торій) та супутніх з ними рідкісноземельних металів.

З 2019 г. кафедру фізичної та колоїдної хімії очолює професор О. О. Стрельцова, під керівництвом якої колектив кафедри направив свої зусилля на удосконалення фізико-хімічних методів вилучення і концентрування деяких цінних компонентів та полютантів з розчинів. На кафедрі ведуться роботи з теоретичного (кінетичне та термодинамічне) обґрунтування та практичного застосування процесів, в основі яких полягає адсорбція. Це вилучення активних фармацевтичних інгредієнтів лікарських препаратів та подальше вивчення їх колоїдно-хімічних властивостей; вивчення адсорбційної активності сорбентів (наносорбенти, ентеросорбенти, біосорбенти); очищення технологічних розчинів та стічних вод промислових підприємств від полютантів (барвники, поверхнево-активні речовини, лантаноїди та актиноїди).

Наукові здобутки успішно втілюються викладачами кафедри в навчальний процес у вигляді курсів для бакалаврів, магістрів та аспірантів:

  • «Сорбенти медичного призначення» (доц. Солдаткіна Л. М.);
  • «Фізико-хімічні методи очистки природних і стічних вод: теорія і практика» (доц. Перлова О. В.);
  • «Термодинамічні та кінетичні моделі вилучення токсичних речовин з водних середовищ» (доц. Перлова О. В.);
  • «Ліофільні нанодисперсні системи. Їх особливі колоїдно-хімічні властивості та використання» (проф. Стрельцова О. О.);
  • «Нанохімія та нанотехнологія» (доц. Менчук В. В.);
  • «Колоїдна хімія нафти та нафтопродуктів» (доц. Тимчук А. Ф.).
 
Top