Привітання декана

dekan_menchuk.jpg

Декан факультету хімії та фармації
Менчук Василь Васильович
кандидат хімічних наук, доцент

Привітання декана

У житті  кожної людини бувають моменти, коли необхідно ухвалювати дуже важливі для себе рішення. Зараз Ви визначаєте: ким бути?  Питання не дозвільне. Ви молоді, не маєте життєвого досвіду й вам намагатимуться допомогти у виборі батьки, вчителі, друзі. Це природно, вислухайте їх поради спокійно. Але остаточний вибір зробіть самі, з обліком своїх особистих інтересів, знань і вмінь. Адже це надовго, а може на все життя. Будь – яка професія гарна й потрібна суспільству. Впевнений, що Ви зможете досягти великих успіхів за умови, якщо будете любити свою професію та віддаватися їй сповна.

Ми з Вами живемо у загадковому і прекрасному світі, таємниці якого постійно розкриває для нас наука. Важливе місце в процесі пошуку і пізнання належить хімії та медицині. Інтерес до хімії , чарівного світу її перетворень зумовлений сучасним станом хімії у суспільстві. Сьогодні хімія – це потужне джерело продуктивних сил, яке сприяє науково – технічному прогресу. Ще ніколи за всю багаторічну історію людства вклад хімії, фармації та медицини в практичну діяльність людей не був таким різнобічним. Наше століття може бути назване століттям хімії та фармації так само, як і століттям інформаційних технологій. Майже вся матеріальна сутність людської цивілізації складається сьогодні з продуктів хімії: з повітря і води, вугілля і нафти, горючих газів і деревини, різноманітних руд і мінералів. Хіміки створюють речовини і матеріали яких немає у природі.

Для розквіту хімічної та фармацевтичної науки, розвитку індустрії потрібні висококваліфіковані фахівці. Тому наша країна приділяє  особливу  увагу  хімічній та фармацевтичній освіті. Багатьох із Вас  я прагнув би бачити студентами факультету хімії та фармації Одеського національного університету імені І.І. Мечникова. Це один із найкращих факультетів, де зараз навчається понад 200 студентів за кваліфікаційними рівнями «бакалавр» та «магістр». Навчальний процес зі спеціальних дисциплін здійснюють докторів наук, професорів; 24 кандидата наук, доцентів.

У нас створено всі умови для одержання глибоких знань, які  Ви зможете використати  в наступній роботі в вищих навчальних закладах, гімназіях, школах, на промислових та фармацевтичних підприємствах або в науково – дослідних інститутах різного профілю. Ви переконаєтеся, що в хімії для Вас залишилося ще багато нерозгаданих до кінця таємниць.

На факультеті хімії та фармації Ви здобудете глибокі та різнобічні знання з хімії, фармакології та інших наук, опануєте найсучаснішими методами дослідження складу, будови та властивостей речовин, вивчите технологічні процеси хімічного та фармацевтичного виробництва. Під керівництвом досвідчених професорів та доцентів Ви зможете провести самостійні наукові дослідження не тільки в лабораторіях факультету, а і  в спеціалізованих лабораторіях Фізико – хімічного інституту ім. О. В. Богатського НАН України.  Сьогодні факультет працює разом з Фізико-хімічним інститутом в рамках єдиного в Україні хіміко-фармацевтичного навчально-науково-виробничого комплексу. Науковий керівник комплексу заслужений діяч науки і техніки, академік НАН України, доктор хімічних наук С.А. Андронаті.

Декан факультету хімії та фармації, доцент В. В. Менчук  

 

Випускники факультету хімії та фармації отримують знання  та вміння, які дозволяють:

  • Бути високоосвіченою та самодостатньою людиною, легко адаптуватися в педагогічних та наукових колективах, добиватися успіху в будь-якій галузі діяльності;
  • Працювати в аптеках, на аптечних складах, фармацевтичних підприємствах, обіймати посади фармацевта, завідуючого аптекою;
  • Працювати в вищих та середніх навчальних закладах – університетах, академіях, інститутах, технікумах, середніх школах, тощо;
  • Займатися розробкою нових хімічних технологій та вивченням нових речовин в рамках фундаментальних досліджень в науково-дослідних установах;
  • Займатися розробкою спрямованого синтезу лікарських препаратів, пошуком нових методів біофармацевтичного аналізу лікарських препаратів;
  • Працювати на різних посадах в хімічних лабораторіях підприємств, органах державної експертизи та сертифікації, екологічного, санітарного та митного контролю.

 

Відомі випускники факультету

 

Відомі керівники виробництва   

 

Reder

Редер Анатолій Семенович

Випускник хімічного факультету ОДУ ім. І.І. Мечникова 1983 р., спеціальність «Біохімія», кваліфікація - біолог-біохімік, викладач.
Заслужений працівник фармації України. Голова Правління - генеральний директор Відкритого акціонерного товариства «Сумісне Українсько-Бельгійське хімічне підприємство «ІнтерХім»» (ТДВ «ІнтерХім»). Кандидат хімічних наук. Автор 40 наукових праць. Підприємство виробляє 14 лікарських засобів, у тому числі такі популярні ліки як Аміксин ІС та Гидазепам ІС. За 17 років діяльності ТДВ «ІнтерХім» стало одним із провідних підприємств України в області виробництва фармацевтичних субстанцій, імпорту унікальних хімічних сполук, експорту хімічних продуктів з метою забезпечення унікальними реактивами численні підприємства різних країн світу. У ТДВ «ІнтерХім» згуртований колектив, працює більше 450 чоловік, у тому числі: фахівців з вищою освітою - 172, кандидатів і докторів наук – 22, випускників хімічного факультету - 70. ТДВ «ІнтерХім» здійснює спонсорську допомогу факультету: проведено технічне переоснащення Великої хімічної аудиторії, ремонт комп’ютерного класу. Три кращих студента отримують спеціальні стипендії ТДВ «ІнтерХім».

 

Pozigun

Позігун Д.В.

Дмитро Володимирович - один із засновників компанії "ІНТЕРХІМ", чия професійна та наукова діяльність у галузі науки й техніки неодноразово відзначалася на державних та міжнародних рівнях. Завдяки внеску досвідченого і кваліфікованого керівника та його організаторським й аналітичним здібностям ТДВ "ІНТЕРХІМ" має змогу працювати щодня, виробляючи якісні й доступні вітчизняні ліки, щоб допомагати іншим у ці складні часи.

Плідна робота Дмитра Володимировича була відзначена державою:

  • за клопотанням Одеської обласної державної адміністрації у 2008 році Дмитро Володимирович був нагороджений Орденом "За заслуги" ІІІ ступеня;
  • в 2012 році - "За заслуги" ІІ ступеня;
  • в 2020 році - "За заслуги" І ступеня.

 

stelmah  

Стельмах Ігор Борисович

  • Випускник хімічного факультету ОДУ ім. І.І. Мечникова 1982 р., спеціальність «Хімія», кваліфікація - хімік, викладач.
  • Кандидат хімічних наук, доцент, Лауреат Державної премії в галузі науки та техніки, заслужений працівник промисловості України.
  • В ТДВ «ІнтерХім» Ігор Борисович відповідає за всі виробничі процеси, будівництво та введення в дію нових виробничих корпусів й потужностей, оснащення виробництва сучасним обладнанням.
  • У минулому Ігор Борисович - доцент хімічного факультету Одеського Національного університету імені І.І. Мечникова. Студенти, яким пощастило навчатися у Ігоря Борисовича, досі з теплотою згодують ті роки, коли вони навчалися, разом їздили в будівельний загін і в колгосп, на практику і на гастролі студентського хору.
  • Кандидат хімічних наук  (1987 р.).
  • Директор з виробництва ТДВ «ІнтерХім».Вже 29 років Ігор Борисович очолює завод, на якому працюють хіміки та фармацевти, будівельники та лаборанти, водії, механіки та багато інших висококваліфікованих фахівців.

  

Kerner

Кернер Сергій Мойсейович

Випускник хімічного факультету ОГУ ім. І.І. Мечникова, 1977 р.
Лауреат Державної премії в області науки і техніки. Заслужений робітник промисловості України. Кандидат технічних наук. Генеральний директора ЗАО «ВОЗКО».  За час роботи на посаді генерального директора вивів підприємство в лідери вітчизняної шкіряної промисловості.
ЗАТ «ВОЗКО» під керівництвом генерального директора С.М. Кернера відзначено Дипломом всеукраїнської рейтингової програми «Гвардія» в номінації «Гвардія бізнесу» як найуспішніша компанія в регіонах України. С.М. Кернер неодноразово надавав спонсорську допомогу факультету, за що ми йому щиро вдячні.

 

   Академіки АН СРСР, АН УРСР та НАН України

 

Zelinskij

Зелінський Микола Дмитрович

Навчався та працював в Новоросійському університеті з 1880 до 1893 р. Згодом створив всесвітньо відому школу хіміків – органіків. Герой Соціалістичної праці, лауреат Ленінської та трьох Державних премій, кавалер чотирьох орденів Леніна.

 

Pisarjevskij

Писаржевський Лев Володимирович

Працював на кафедрі хімії Новоросійського університету з 1896 по 1904 р. Роботи з вивчення перекисів кислот, виконані разом з його видатним вчителем членом кореспондентом АН СРСР Петром Григоровичем Меліковим (Мелікішвілі), принесли їм обом заслужену славу. Вони відкрили природу неорганічних перекисів, синтезували і вивчили перекиси та надокиси ряду металів. За дослідження неорганічних перекисів П.Г. Мелікішвілі і Л.В. Писаржевського удостоїли вищої нагороди Академії наук – премії ім. М.В. Ломоносова.

 

Frumkin

Фрумкін Олександр Наумович

З 1917 р. у стінах Новоросійського університету, а потім і тих закладів вищої освіти, які виникли на його основі, розгорнулась наукова діяльність одного з найбільш видатних фізико – хіміків – академіка О.Н. Фрумкіна. Він поєднав питання власно електрохімії і вчення про електрокапілярні явища. Це дало поштовх до розвитку теорії подвійного електричного шару на межі поділу фаз метал – розчин.

 

 

 

 

Bogadskij

Богатський Олексій Всеволодович

Академік АН УРСР з 1976 р. О.В. Богатський – один з провідних хіміків – органіків у країні, визнаний фахівець у галузі тонкого органічного синтезу, стереохімії органічних сполук і хімії фізіологічно активних речовин. Створив відому школу з органічної та біоорганічної хімії, вихованцями якої є академіки НАН України С.А. Андронаті, Г.Л. Качалов, академік АМН України М.Я. Головенко, член – кореспонденти НАН України М.Г. Лук’яненко, професори А.І. Грень, З.І. Жиліна, Т.І. Давіденко, Ю.Л. Жеребін, Е. І. Іванов.

 

 

Andronati Андронаті Сергій Андрійович

Академік НАН України з 1988 р. С.А. Андронаті відомий вчений у галузі біоорганічний і медичної хімії. Його наукові інтереси охоплюють проблеми розробки методів синтезу, вивчення структури, конформацій, особливостей фізіологічної активності, механізмів дії біологічно активних сполук. Практичним наслідком фундаментальних робіт академіка С.А. Андронаті в галузі медичної хімії нейротропних, антивірусних засобів, індукторів інтерферону є створення високоефективних лікарських засобів:транквілізуючого снодійного та протисудорожного засобу – феназепаму, селективного анксіолитика – гідазепаму, першого орального індуктора інтерферону – аміксину.

 

Kamalov

Камалов Герберт Леонович

Академік НАН України з 2009 р., завідувач відділом ФХІ НАН України, Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2003) та премії президентів НАН України, Беларусі і Молдови. Під керівництвом Г.Л. Камалова розроблені підходи до молекулярного дизайну каталітичних систем, що ефективно проводять сполучене окислення повітрям органічних субстратів. Великий цикл робіт Г.Л. Камалова із працівниками присвячений вивченню перетворень фенілацетиленів і монооксиду вуглецю в координаційній сфері гетерометалічних кластерів ряду перехідних металів.

 

 Члени-кореспонденти АН СРСР, УРСР та НАН України 

Burkser

Бурксер Євген Самійлович

Визначний український вчений, вихованець Новоросійського університету. З 1934 р. - професор кафедри неорганічної хімії, з 1935 р. - член-кореспондент АН УРСР. Вперше досліджував радіоактивність одеських лиманів. Ці роботи послужили основою для створення в Одесі інституту курортології та хіміко-радіологічного інституту. ФХІ НАН України веде свою історію з радіологічної лабораторії професора Бурксера.

 

 

Petrenko

Петренко-Критченко Павло Іванович

з 1933 по 1940 р. завідувач кафедрою органічної хімії. Займався проблемами взаємного впливу атомів у молекулі, зокрема просторові перешкоди, а також проблеми стереохімії.

 

 

Milikihvili Мелікішвілі Петро Григорович

одним з перших у світі вивчив взаємне перетворення цис-транс-ізомерів. Ці дослідження збагатили органічну хімію новим експериментальним матеріалом, мали велике значення для розвитку уявлень про геометричну ізомерію ненасичених сполук. Перший ректор Тбіліського університету.

 

Kuzmin

Кузьмін Віктор Євгенович

Директор ФХІ імені О.В. Богатського НАН України. Доктор хімічних наук, професор, Член-кореспондент Національної академії наук України. Фахівець у галузі органічної хімії, теоретичної хімії, стереохімії та хемоінформатики. Автор понад 300 наукових статей (111 з них у міжнародних виданнях), 8 монографій (7 видані у США), 2 винаходів та 2 навчальних посібників. Він підготував 15 кандидатів і 2 докторів наук. Співкерівник 11 проектів за грантами міжнародних наукових фондів (ISF, INTAS, STCU, FP7).

 

 

Top